Vicdanın olduğunu hatırla

İstanbul Eyüp Sultan Meydanında, Genel Başkanımız ve Konya Milletvekilimiz Abdulkadir Karaduman'ın katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasından satır başları;

Pamir: İslâm dünyası susarken siz bizim yanımızda oldunuz

Doğu Türkistan Teşkilatları Birliği Başkan Vekili Abdülhamit Pamir, konuşmasına, “Ey Türk kardeşlerim, sizlere, Doğu Türkistan’da Çin işkencesiyle inleyen 35 milyon kardeşinizden selâm getirdim” diyerek başladı.

Bütün dünya liderlerinin, bütün bir insanlığın, İslâm dünyasının, İslâm İşbirliği Teşkilatı’nın ve Türk dünyası susarken siz değerli kardeşlerimiz, aramızda oldunuz. Sesimize ses verdiniz. Sizlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Karaduman: Zulüm yaşanırken tarafsız kalmak namussuzluktur

“Bu gece kıyamımız, duruşumuz, mücadelemiz, başta Doğu Türkistan olmak üzere, Dünya’nın dört bir tarafında inim inim inleyen Müslümanların kurtuluşuna vesile olsun.

Değerli kardeşlerim, bugün Dünya’nın başkenti İstanbul’umuzdayız. 85 yaşında cihat etmek üzere İstanbul’a gelmiş Eyüpsultan Hazretlerinin huzurunda, onu İstanbul’a getiren ruhla, onu İstanbul’a getiren inançla bu meydandayız. Ayaktayız ve kıyamdayız Allah’ın izniyle.

 

Bu meydanda insanlık için faydalı olanı desteklemek, insana zulmet olanı reddetmek için toplanmış bulunuyoruz.

“Doğu Türkistan’ı zalim Çin’e asla teslim etmeyeceğiz”

 

Bizler, kimden gelirse gelsin, kime yapılırsa yapılsın, bütün mazlumların yanında, bütün zalimlerin ise karşısındayız, elhamdülillah. Zira bizim bu çağda en önemli mücadelemiz, toprakları ve egemenlik hakları gasp edilmiş halkları, topraklarına ve egemenlik haklarına kavuşturmak olmalıdır. Bizler, Dicle’nin kenarındaki kuzuyu dolar karşılığında kurtların insafına terk edemediğimiz gibi, katil Çin’in Yuan’ının karşılığında da Doğu Türkistan’ı zalim Çin’e asla teslim etmeyeceğiz. Sonuçları ne olursa olsun, bu duruşumuzdan, bu kıyamımızdan asla vazgeçmeyeceğiz.

“Uygur nüfusu, %90’dan %45’e düşürüldü”

 

1949 yılında Doğu Türkistan bölgesindeki Uygur nüfusunun genel nüfusa oranı, yüzde 90’ın üzerindeydi. Bugün ise bu oran, ne yazık ki yüzde 45’e düşmüş durumdadır. Çinlilerin oranı ise yüzde 40’ların üzerindedir. İfade özgürlüğünün kısıtlanması, haber alma, iletişim ve bilgi edinme özgürlüğünün kısıtlanması ile Doğu Türkistan’da yaşanan soykırım ve sistematik işkencelere sansür konulmaktadır.

“Yöneticilerimizi Çin zulmünü kınamaya davet ediyoruz”

Başta kendi ülke yöneticilerimiz olmak üzere, tüm Müslüman devlet idarecilerini, Çin’in uyguladığı bu zulmü kınamaya ve diplomatik adımları atmaya davet ediyoruz.

Biz, Saadet Partisi Gençlik Kolları olarak buradan bir kere daha yinelemekte fayda görüyoruz ve ifade ediyoruz ki, bu zulmü asla kabul etmiyoruz. Bu zulmün ve vahşetin sona ermesi için hem Türkiye çapında hem de uluslar arası arenada elimizden gelen bütün gayreti sonuna kadar göstereceğiz.

Açıklamamızın başında ifade ettiğimiz gibi, Filistin, Suriye, Yemen ve bütün mazlumlar, bizim için nasıl ki azizse, Doğu Türkistanlı Uygur kardeşlerimiz de bizim için aynı şekilde azizdir. Zulümle hiçbir devlet ayakta kalmamıştır. Zalim Çin de en kısa zamanda yıkılmaya mahkûmdur, Allah’ın izniyle.

 

Son olarak bir kere daha ifade ediyoruz ki, zulüm asla ebedî olamaz. Kötülük, mutlaka hüsrana uğrayacaktır.”

 

Gündem