15 Temmuz’u Anlamak, Anmaktan Çok Daha Önemlidir

15 Temmuz’u Anlamak, Anmaktan Çok Daha Önemlidir

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, alçak darbe girişiminin 3. sene-i devriyesinde, 16 Temmuz 2019 tarihinde TBMM’ de basın toplantısı gerçekleştirdi. Karaduman’ın gündeminde 15 Temmuz sürecinde hukuksuzluk nedeniyle mağdur olan insanlar ve harp okulu öğrencileri vardı. 

Toplantıya bütün darbe ve darbe girişimlerini lanetleyerek başlayan Karaduman,"15 Temmuz’u anlamak, anmaktan çok daha önemlidir" diyerek büyük şölenlerin yanı sıra bu hain darbe girişiminin perde arkasının incelenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Konuşmasında FETÖ uygulamalarının hükümet uygulamalarına benzerlik gösterdiğini iddia eden Karaduman, adam kayırmak, kamu kaynaklarını kendi çevreleri için kullanmak, insanların haklarını hukuksuzca ellerinden almak, ihaleye fesat karıştırmak, faizci ekonomik nizamı benimsemek. ABD ile stratejik müttefiklik ya da iş birliği yapmak gibi benzerlikleri dile getirerek gerçekleri gözler önüne serdi. 

"Hiçbir Suçu Olmamasına Rağmen 19 - 20 Yaşlarında Müebbet Cezası Alan Hava Harp Okulu Öğrencileri" 

 

Konuşmasında görgü tanıklarının ifadelerine yer veren Karaduman, suçsuz yere müebbet cezası alan hava harp okulu öğrencilerinin sesi oldu. Görgü tanıklarından birinin; 15 Temmuz Gecesi darbeden haberi olmayan, ‘’eğitim, tatbikat’’ gibi asılsız bilgilendirmelerle Yalova’da kamp alanlarından otobüslere bindirilip İstanbul’a gönderilen Hava Harp Okulu öğrencilerinin yolları, darbeye karşı direnen halkımız tarafından kesildi, öğrenciler herhangi bir mukavemet göstermedi, dediği aktarıldı.

Diğer görgü tanıklarının ve orada bulunan hava harp okulu öğrencisinin de ifadelerine yer veren Karaduman, ifadelerin gerçekliğine uygun videoların bulunduğunu da ekledi ve "Öğrenciler komutanlarının talimatlarına uymaktan başka hiçbir şey yapmamıştır’’ dedi.

"Mahkemenin bu kararı sadece adalete olan güveni değil, milletimizin vicdanını da yaralamıştır." 

Suçsuz olan H.H.O. öğrencilerine verilen hukuksuz kararı eleştiren Karaduman; ‘’İç hizmet kanunu gereği amirlerince verilen emirlere mutlak itaatle yükümlü olan yüzlerce öğrenciyi, özellikle Sultanbeyli Davası, Digitürk Davası, Orhanlı Gişeleri ve Boğaziçi Köprüsü diye kamuoyunda bilinen yüzlerce öğrenci, otobüse binme emrine uyan bu öğrencileri, herhangi bir suça bulaşmamış olmasına rağmen cebir ve şiddet kullanarak, T.C. Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek suçundan T.C.K. 309/1 maddesi uyarınca müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmışlardır’’ dedi.

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman siyasi iktidardan "Adaleti siyasi çekişmeler için, hukuku siyasi iktidarın bir sopası olmaktan çıkartmasını temenni ediyorum’’ dedi. Karaduman basın toplantısını gazetecilerin sorularını cevaplayarak sonlandırdı.