Gurbetçilerimizi Rant Olarak Görmek Yanlıştır

Gurbetçilerimizi Rant Olarak Görmek Yanlıştır

Toplantıya Konya Beyşehir’de bulunan bir silah fabrikasında çıkan yangın hakkında bilgilendirmelerde bulunarak başlayan Karaduman, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Toplantıda, üstün fedakarlıklar gösteren gurbetçi vatandaşlarımızın sadece seçimlerde hatırlandığını ifade eden Karaduman, bu konuda hükümeti eleştirdi. 

Gurbetçilerimizin ülkemize yıllık katkıları 25- 30 Milyar Dolar

Karaduman, yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızın ülkemize sağladıkları faydaları takdir ile anlattıktan sonra onların sorunlarını da dile getirdi.

6 Milyonu Aşkın Gurbetçi Türk Vatandaşı Bulunuyor

"30 Ekim 1961 tarihinde Almanya / Born kentinde imzalanan iş gücü alımı anlaşması vesilesiyle Almanya’ya ve daha sonra Avrupa’nın farklı ülkelerine göçen Türkiyeli vatandaşlarımızın sayısı 6 Milyonu aşmış durumdadır’’ diyen Karaduman, milyonlarca vatandaşımızın sorunlarının incelenip üzerinde durulması gerektiğine vurgu yaptı.

'' Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, ülkemizin gönüllü elçileri olma görevini de üstlenmiş durumdadır.''

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman önerilerini ve tespitlerini şu şekilde sıraladı;

Öneriler

• Yurtdışı seçim bölgesi oluşturulup, yurt dışındaki seçmenlere belirli sayıda milletvekili kontenjanı verilmelidir.

• Yurtdışındaki vatandaşlarımızın sorunlarıyla bölge milletvekilleri ilgilenmeli ve takibatlarını yapmalıdır.

• Mavi Kartlı vatandaşlarımızın seçme ve seçilme hakları gasp edilmiştir, kimlik bunalımı içinde bırakılmıştır.

• Mavi Kart sahiplerine seçme ve seçilme hakları iade edilmeli, memuriyet hakkı da verilmelidir.

• Mavi Kart sahiplerinin muafen araç ve eşya ithalat etme hakkı yoktur, bu konuyla ilgili gerekli adımlar atılmalıdır.

• 3201 sayılı yurtdışı borçlanma yasasından faydalanarak Türkiye’den emekli olanlar bu yasaya istinaden herhangi bir iş yerinde iş akdi ile çalışmaları halinde emeklilik maaşlarını alamamaktadır. Bu konudaki mağduriyetler giderilmeli, emeklilerin maaşlarından kesintiye veya yasağa gidilmemelidir.

• Devletimiz özellikle çifte vatandaşlık konusunda Avrupa ülkeleri ile gerekli görüşmeleri yapıp ciddi adımlar atmalıdır. 

• Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı Avrupa’da bütün gençlerimizi tehdit eder hale gelmiştir. STK’lar bizatihi devletimiz tarafından bağımlılığı engelleyici seminer ve konferanslar düzenlemeye teşvik edilmelidir.

TRT Avrupa Kurulmalıdır.

• Konsolosluklarımız hiçbir cenazeyi ortada bırakmayacak şekilde bir fona sahip olmalıdır. THY vesilesiyle cenazelerin nakli sırasında fahiş fiyatla uçak bileti satışı engellenmelidir.

• 17 yıllık Ak Parti yönetimi, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza yönelik vermiş olduğu sözleri ne yazık ki yerine getirmemiştir.

• İfade edildiği gibi uçak biletlerinde indirim yapılmadığı gibi, mevcut indirimlerin tamamı da tedahülden kaldırılmıştır.

• Askerlik bedeli 1000 Euro’dan 5135 Euro’ya çıkarılmıştır.

• Cep telefonu açtırma ücreti 9 aylık zaman diliminde 170 TL’den 1500 TL’ye çıkarılmıştır.

• Emeklilik ile ilgili yapıla son düzenlemelerle vatandaş daha geç emekli olacak, SGK 3 kat kar etmiş olacak ama gurbetçilerimiz ise büyük zarara uğratılacaktır.

'' Gurbetçilerimizi rant olarak gören anlayışın, tasarruf yapma bahanesi ile gurbetçilerimizi mağdur ettiğine ne yazık ki yakından şahitlik ediyoruz. ''

 '' Ümidimiz ve  gayemiz odur ki Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın bu problemleri ortadan kalkar '' diyen Saadet Partisi Konya Milletvekili Karaduman basın mensuplarına teşekkür ederek toplantıyı sonlandırdı.