81 İl Başkanı 8 Bölge’de Bir Araya Geldi

81 İl Başkanı 8 Bölge’de Bir Araya Geldi

4 Ağustos Pazar Günü gerçekleştirilen toplantı 8 bölgede icra edildi. Bölgesel bir şekilde yapılan toplantıya Kocaeli, Karabük, Uşak, Konya, Adana, Şanlıurfa, Sivas, Rize ev sahipliği yaptı.

Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcıları ortak gündemle yapılan bölgesel il başkanları toplantında gençlikle ilgili birçok soruna değindi.

Her Beş Gençten Birisi İşsiz

Ülkemizdeki işsizlik oranı TÜİK’in açıkladığı verilere göre %11. Yani bugün yaklaşık 4 milyon insan işsiz durumda ve evine ekmek götüremiyor.

 Son bir yılda işsiz insan sayısının yaklaşık 100 bin kişi arttığı ülkemizde, genç nüfustaki işsizlik oranıysa %20.8.

Üretim Olmadan Yarın Belirsizdir

İşsizlikle birlikte genç işsizlik de, üniversite mezunu işsizler ordusu da giderek artmaktadır. Maalesef gençlerimizi işe, üretime teşvik edip yönlendiremezsek, ülkemizin bugün olduğu gibi yarını da bir belirsizlik altında kalacaktır.

Üzücü Ama Gerçek Bir Araştırma

Ülkemizde gençler arasında yapılan çalışmalara göre; 

·      Yarısından fazlasının sigara deneyiminin olduğu,

·      %16’sının en az bir kez tütün ürünleri kullandığı,

·      %35-45 oranında en az bir kez alkol kullandığı,

·      %4’ünün aktif olarak esrar kullandığı,

·      Yine %4’ünün uçucu madde kullandığı, 

·      %2-2,5 oranında ise uyuşturucu hap kullandığı görüyoruz 

Gençlerin içinde bulunduğu en büyük sorun ise gelecek kaygısı. Bütün bu verileri, araştırmaları incelediğimizde asıl sorunun gençlerin geleceğe dair bir umut beslememesinin olduğunu görüyoruz. Umudu olmayan gencin, amacı olmuyor. Amacı olmayan gencin yaşama dair de bir beklentisi olmuyor.

Öneriler

Saadet Partisi olarak ivedilikle şu adımların atılmasının hem ülkemiz, hem milletimiz, hem gençlerimiz, hem de geleceğimiz açısından elzem olduğu belirtmek istiyoruz;

1. Tüketime dayalı ekonomi politikaları yerine üretime dayalı yatırım politikaları uygulanmalı. İsraf önlenmeli.

2. İşsizliği, özellikle genç işsizliği ortadan kaldırmak için meslekî ve teknik eğitim özendirilmeli, ara eleman istihdamı yapılmalı.

3. Orta ve lise ve üniversitelerde gereğinden fazla olan okul ve bölümler kapatılmalı. Eğitim politikaları güncellenmeli.

4. Gençlerin ilgi ve yeteneklerine göre değerlendirileceği âdil sınav sistemleri uygulanmalı. Meslekî mevzuatlar güncellenmeli, istihdam teşvik edilmeli.

5. Okullardaki rehberlik mekanizmasının daha aktif çalışması sağlanmalı.

6. Eğitim sistemindeki aksaklık ve eksiklikler giderilmeli, yap-boz tahtasına dönen, her sene değişen, öğrenciyi kobay gibi kullanan uygulamalar terkedilmeli.

7. Madde ve uyuşturucu tacirliğinin engellenmesi için daha sıkı bir emniyet politikası uygulanmalı, cezalar caydırıcı olmalı.

8. Gençlerin ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı olması adına rehabilitasyon imkânları artırılmalı.