ATAMASI YAPILMAYAN ÜNİVERSİTE MEZUNLARI

ATAMASI YAPILMAYAN ÜNİVERSİTE MEZUNLARI

Saadet Partisi Gençlik Kolları olarak “Mülakat, Güvenlik Soruşturması Mağduriyetleri ile Ataması Yapılmayan Üniversite Mezunları“ hakkında basın açıklamaları gerçekleştirdik.

Tüm Türkiye’de meydana inen Saadet Partisi Gençlik Kolları Teşkilatlarımız, mülakatlarda işletilen torpile, sınavlardan yüksek puan aldığı halde mülakatlarla ataması yapılmayan gençlere ve binlerce üniversitelinin iş bulamama problemine dikkat çekti.

Açıklamada;

“664 BİN LİSANS MEZUNU, 20 BİN YÜKSEK LİSANS MEZUNU VE 889 DOKTORALI İŞKUR’A BAŞVURMUŞ.

Adalet herkese hakkını vermektir ve bu hakkı kat’i suretle yerine getirecek olan ise adil ve sosyal devletin iradesidir.

Ancak bir gerçeği üzülerek de olsa ifade etmek durumundayız ki; ülkemizde adalete olan güven Cumhurbaşkanı yardımcısının da açıklamasına göre % 38,1!

Türkiye’de 15-24 yaş aralığında bulunan kişi sayısı 12.971.396.

TÜİK verilerine göre 2019 yılında işsizler topluluğunun %25’ini gençler oluşturmakta ve bunların 684.889’u ise diplomalı işsiz genç olarak kayıtlara geçmiştir.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) sisteminde kayıtlı Lisans mezunu işsiz sayısı 664 bin, Yüksek Lisans mezunu işsiz sayısı 20 bin, doktoralı işsiz sayısı 889’dir.  

ÜNİVERSİTELİLER HAYATA BORÇLA BAŞLIYOR!

Üniversiteli gençler; mezun olduktan sonra sadece işsizlik ile değil, aynı zamanda KYK borcu ile de baş başa kalıyor.

Öğrenciyken bir geliri olmayan genç, devletin sağladığı öğrenim kredisine ihtiyaç duyuyor. Böylece üniversiteden borçlanmış olarak mezun oluyor. 

Faizlerle birlikte bu borç kısa sürede işsiz bir gencin ödeyemeyeceği boyutlara ulaşıyor. 

Geçtiğimiz günlerde KYK borcunu ödeyemediğinden dolayı haklarında yasal işlem başlatılması için Hazine ve Maliye Bakanlığına bildirilen mezun sayısı 280 bindir.

SON İKİ YILDA ATAMASI YAPILMAYAN 50 ÖĞRETMEN İNTİHAR ETTİ!

Kamu atamalarında getirilen mülakat sistemi adaletsizliğin en belirgin göstergesi ve liyakatsizliğin merkezi konumuna gelmiştir. 

Mülakatlarda mesleki yeterlilikleri yerine adayların siyasi eğilimleri, dünya görüşleri, iktidar partisine karşı tutumları belirleyici olmaktadır. 

Onlarca yıllık emekler 5 dakikalık bir mülakat ile yerle bir edilmektedir. 

Mülakat sistemiyle özetle; Ankara’da dayısı olmayan ortada kalmıştır.

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda 1. olduğu halde mülakat sisteminde düşük puan alarak atanamayan Deniz Öğretmen ve daha binlercesi bulunmaktadır.

Ve bir başka problem olarak da yazılı sınav ve mülakatta başarılı olduğu halde “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması” adı altında uygulama ile sicilinde herhangi bir problem olmadığı halde ataması gerçekleşmeyen veya aylarca bekletilen gençler için bu çıkmazlar çekilmez bir hal almaya başlamıştır.