Yerel Basının Sorunları | Basın Toplantısı

Yerel Basının Sorunları | Basın Toplantısı

Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanımız Abdulkadir Karaduman 13 Eylül 2019 tarihinde TBMM’de yapmış olduğu basın toplantısında yerel basının sorunlarını ele aldı. 

Karaduman Basın toplantısına, Diyarbakır'ın Kut ilçesinde 7 vatandaşımızın ölümüyle sonuçlanan hain terör saldırısını kınayarak, vefat edenlere Allah’tan rahmet ve ailelerine başsağlığı temennileri ile başladı. 

Karaduman, yerel yönetimlerin en önemli denetleyicileri olan, yerel halkın sorunlarını en yakından takip eden yerel basınımızın problemlerini gündeme aldı.

''Yerel basının temel işlevi, toplumsal, ekonomik, kültürel ve sosyal gelişmeleri yöre halkına, yöre halkının da ekonomik, kültürel, sosyal ve siyasal durumunu kamuoyuna yansıtmaktır.'' diyen Karaduman, yerel basının uzun süreden beri ihmal edilişine dikkat çekti.

Yerel basının baskı altında sorunlarına dair açıklamalarda bulunan Karaduman, bugünki şartlarda basından gazetecilik değil, holiganlık yapılmasının istendiğini, basın özgürlüğünün, basının tekelleşmesi ile zarar görmekte olduğu ifadelerine yer verdi. 

15 bini aşkın insanın istihdam edildiği yerel basın sektörünün ekonomik sıkıntılarına vurgu yapan Karaduman, dışarıya bağımlı olduğumuz kağıt, boya ve diğer maliyetlerin, dış siyasi olaylar nedeniyle olumsuz etkilendiğini ifade etti. Türkiye siyasetinde yapılan hatalar ve usulsüz uygulamalar nedeniyle de etkilenen yerel medyaların ilan ve reklam güçlerinin de zayıfladığı belirlendi.

Konya Milletvekili Karaduman, yerel basının sorunlarının çözümüne dair şu önerilerde bulundu;

- Gazetecilik meslek yasalarının oluşturulması

 

- TCK ve diğer kanunlarda belirtilen basın özgürlüğü kanunları revize edilmelidir. Darbe döneminden kalan maddelerde düzenlemelere gidilmelidir.

 

-  Basın kartları komisyonu, meslek temsilcilerinin yer aldığı bir yapıya dönüştürülmelidir.

 

- Resmi ilanları yük olarak gören bürokratik anlayış yerine sağduyulu bürokrasinin temelleri atılmalıdır.

 

- Basın sektöründe tekelci yaklaşımın siyasete zarar vermemesi adına tedbirler alınmalıdır.

 

- Millilik ve yerlilik stratejileri adına sistemi sağlıklı olarak işler hale getirmek için, sektör temsilcileri ile  basın ve devlet arasında güçlü irtibatlar kurulmalıdır.

 

- Yazılı basın, radyo, televizyonlar ile internet mecrasını bir bütün olarak ele alan düzenleme, denetleme ve  destekleme ayaklarını içeren bir sistem kurulmalı ve internet yasası çıkarılmalı.

 

- Basın için acil destek paketi çıkarılmalıdır.

 

- İcra ilanlarının gazetelerden kaldırmayı hedefleyen kanun durdurulmalıdır.

 

- Basın kartları alma hakkına sahip oldukları halde kartlarını alamayan basın mensuplarının hakları iade edilmelidir.

 

Saadet Partisi olarak basının daima destekçisi ve haklarının takipçisi olacaklarını belirten Karaduman, toplantının basın özgürlüğüne vesile olmasını temenni ederek toplantıya son verdi.